Taze Makarna Hazırlama-Pişirme

Taze Makarna Hazırlama

Malzemeler (3-4 kişilik):

2 iri yumurta
Tuz
1 Su bardağı / 140 gram un

Yapılışı:

1. 140 gram beyaz unu eleyin ve bir tutam tuz ekledikten sonra, temizlenmiş yüzeyin üzerinde tepecik haline getirin. Tepeciğin ortasında oluşturduğunuz çukura iki adet yumurtayı kırıp, unla iyice karışmasını sağlayın.

2. Hamuru unlu ellerle, yüzeyi pürüzsüzleşene ve diri, elastik bir kıvam alana kadar en az 15 dakika yoğurun. Zamanınız ve gücünüz yetersizse, bu işlemi mutfak robotunda da yapabilirsiniz.

3. Hamuru 20 dakika dinlenmeye bıraktıktan sonra, istenen inceliğe sahip oluncaya kadar oklavayla açın (ya da erişte makinası kullanın) ve istediğiniz biçimi vermek üzere kesin. Pişirmeden önce, makarnayı kuruması için en az bir saat dinlendirin.

Renkli Makarnalar


Böyle renkli makarnalar yapmak için kesinlikle gıda boyası kullanmayın. Mesela aynı malzemelere 1/4 su bardağı / 50 gram ince doğranmış (ve iyice kurutulmuş) ıspanak ekleyin. Ispanağın kıyılması sonucu suyu biraz çıkacağından nemini almak için biraz daha un ekleyebilirsiniz.
Aynı miktarda kurutulmuş domates eklerseniz makarnanız kırmızı, murekkep balığının mürekkebini eklerseniz makarnanız siyah olur. Ama mürekkebin boyası bir çeşit gıda boyası gibi olması yüzünden az miktarlarda tatlı kaşığıyla yavaş yavaş ekleyerek istediğiniz tona ulaşıncaya kadar denemeye devam edin. 

Taze Makarna Pişirme

Makarnayı pişirmede ne var deyip geçmeyin. Makarna ülkemizde olduğu gibi hamur kıvamına gelinceye kadar haşlanmaz. İtalyanların al-dente dedikleri tane tane olmak, dişe gelir olmak, makarna pişirmede altın kuraldır.


Makarnayı her şekilde tuzlu suyun içinde haşlayın.
Genel kural kuru makarnaların 8-10 dakika ve taze makarnaların 2-3 dakika pişirmesidir. Doldurulmuş makarnalar (mantı) ise 12 dakika kadar pişirilmelidir. Pişirme işleminin tamamlanmasının ardından, tencereyi ateşten alıp, üzerine biraz soğuk su dökün, sonra süzün. Klasik italyan tadı için ayrıca yağda kavurma işlemleri yapmayın.
Kullanacağınız sosu inceltmek için haşladığınız ve suyun bir kısmını süzme işlemi sırasında ayırın. Bu suyu sosa azar azar ekleyerek sosunuzu inceltebilirsiniz.

Comments