Makarna-Erişte Makinesi
Evde yapılan makarnayı oldum olası sevememişimdir. Hem kalın olması hemde yumuşak olması beni kendinden her zaman uzaklaştırmayı bilmiştir. Yine de herşeyi evde yapma azmim sayesinde ufak bir araştırma ile ev de ince makarna hamuru açıp üstüne birde yassı spagetti yapabildiğimizi öğrenince oldukça şaşırdım. Hatta bu makarna aletinin zaten evimde bulunduğunu ve kendisinin fimo için kullanıldığını görünce şaşkınlığım daha da arttı. Kendimizi zehirleyip lades olmayalım diye gittigidiyordan bir makine daha satın aldım. Ayrıca aşağıdaki resimden gördüğünüz gibi bu makineler sadece spagetti yapmak için kullanılmıyor. Pizza hamuru, erişte ve lazanya yapmanın yanında kolaylıkla mantı bile yapabilirsiniz. Solda makarnaları kurutma aparatı, sağda ise yuvarlak pizza kesme aparatı görülebilir. Ortada ise makarna hamurunu otomatik hazırlayan bir alet ve ona bağlı bir merdane görülmektedir.


Benim bu kadar komplike şeylere ihtiyacım yok, şöyle basit ve kompakt bir ürün yeter diyorsanız, bunların temel düzeyde el merdanesi ile çalışan modelleri de bulunmaktadır.


Bende yukarıdaki gibi basit bir modelini kullanıyorum, üstteki resimde görülen makinede kademeli düz merdane çifti ile, iki farklı tipte kesme yapan, iki çift kesici merdane bulunmaktadır. Kademeli düz merdaneler hamur kalınlığını istediğiniz gibi ayarlamanızı sağlar. Bu merdaneler ile 3 mm'ye kadar ince hamurlar elde edebilirsiniz.
Burada dikkat etmeniz gereken nokta hamuru en ince hale kadar getirmek için tek seferde değilde bir kaç kademede inceltmeniz. İncelttiğiniz hamuru kesici merdanelerde erişte yapmak içinse hafifçe unlayıp bir süre kurumasını beklemek en iyi çözüm olacaktır. Çünkü hamur yapışma özelliği sayesinde kesici dişlerden yapışık bir şekilde çıkabilir.
Bunların dışında üzerinde sadece düz merdanesi olan ve diğer bütün merdanelerin aparat olarak takıldığı modellerde mevcuttur.


Bu tip el ile çalışan pasta yapma aletlerine ayrıyeten motor da takılabilmektedir. Tek yapmanız gereken merdane kolunu çıkarıp motoru takmanız. Marcato Atlas, Imperia en bilinen markalardır ve tabii ki İtalyan üretimidirler.  Pek çok aletle moduler kullanım, özellikle renkli olanlarının şirin görüntüsü, aslında  biraz da oyuncakmış havasının olması beni pek bir cezbetmiş ve bu aletlerin daha karmaşık modellerini mutfağımda görme hayallerine yol açmıştır. Haa aldığım makinayı henüz bir elin pamakları kadar da kullanmış değilim orası ayrı.


Pizza hamuru ve makarna hamuru tariflerini de buradan bulabilirsiniz efendim.
 
Comments